228k views
4 votes
Can someone help me with this question please

Can someone help me with this question please-example-1

1 Answer

3 votes

Cost / ounce


18/12= 1.50 each ounce .

X=be unknown ounces


So now


1.50x=27


X= 27/1.50


X=18 ounces is for $27 dollars



To check


12ounces (1.50)= $18

18ounces (1.50)=$27


It checks.




User Arnaud Brousseau
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.