Cost / ounce
18/12= 1.50 each ounce .
X=be unknown ounces
So now
1.50x=27
X= 27/1.50
X=18 ounces is for $27 dollars
To check
12ounces (1.50)= $18
18ounces (1.50)=$27
It checks.
5.7m questions
7.4m answers