234k views
5 votes
At the movie theater, child admission is $5.30 and adult admission is $8.90. on monday, three times as many adults tickets as child tickets were sold, for a total sales of $832.00. how many child tickets were sold that day?

User Keyonna
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

5.30x + 8.90(3) = 832

5.30x + 26.70 = 832

- 26.70 - 26.70

5.30x = 805.3

/5.30 /5.30

x = 15 child tickets sold approximately

User JASON G PETERSON
by
6.8k points