Answer:
Option C. $0.3
Explanation:
Samantha is buying ink pens.
The price of a 10-pack pens = $9.00
Unit price of one pen =
= $0.9
The price of 5-pack pens = $6.00
Each pen cost =
= $1.20
The difference of the unit price of one pen for each pack = 1.20 - 0.9 = $0.3
Option C. $0.3 would be the answer.