96.8k views
1 vote
A 16 ounce package of brown rice costs 79 cents and a 32 ounce package costs $3.49 which package is a better deal

User Ben Lin
by
8.7k points

1 Answer

5 votes

The 16 ounce package.

16oz=.79¢

32oz=3.49

If you buy them separate you’d be paying $1.58 for 32oz

.79*2=1.58

Where as with the 32oz package you’d be paying an extra $1.91

User Justinrixx
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories