96.7k views
1 vote
A 16 ounce package of brown rice costs 79 cents and a 32 ounce package costs $3.49 which package is a better deal

User Ben Lin
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

The 16 ounce package.

16oz=.79¢

32oz=3.49

If you buy them separate you’d be paying $1.58 for 32oz

.79*2=1.58

Where as with the 32oz package you’d be paying an extra $1.91

User Justinrixx
by
5.3k points