16.7k views
1 vote
Jason mixed 8 ml of a salt solution with 11ml of a 47% salt solution,to make a 43% salt solution. Find the percent salt concentration of the first solution

User Danine
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Let x% be the salt concentration of first solution.

Then in 8ml, amount of salt =
(8x)/(100)

Given that to this 8ml solution, 11ml solution of a 47% salt solution is mixed.

amount of salt in 11ml of 47% salt solution is =
(11*47)/(100) = (517)/(100)

So, total amount of salt in new mixture =
(8x)/(100) +(517)/(100) =(8x+517)/(100)

But given that this new solution is a 43% salt solution.

Hence amount of salt in new mixture of (8+11)=19ml solution of 43% salt solution is
(19*43)/(100) = (817)/(100)

Hence
(8x+517)/(100) = (817)/(100)

8x+517 = 817

8x=817-517 = 300

x= 300/8 = 37.5

Hence the salt concentration in the first solution is 37.5%

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.