227k views
2 votes
Isopropyl alcohol is mixed with water to produce a 36.0% (v/v) alcohol solution. How many milliliters of each component are present in 675 ml of this solution? (assume that volumes are additive.)

User Agyei
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Given the volume % of isopropyl alcohol = 36.0 % (v/v)

36.0 mL of isopropyl alcohol is present in 100 mL solution

Volume of the solution = 675 mL

Calculating the volume of isopropyl alcohol present in 675 mL solution:


675mL solution*(36.0mL isopropyl alcohol)/(100mL solution) =243mLisopropyl alcohol

Volume of isopropyl alcohol in 675 mL solution = 243 mL

Volume of solute (isopropyl alcohol)+Volume of solvent(water) = Volume of the solution

Volume of water present in the solution = 675 mL - 243 mL =432 mL



User Chelsea Urquhart
by
7.5k points