206k views
3 votes
How many cubic meters of dirt are in a hole 6 meters long, 3 meters wide, and 1 meter deep?

2 Answers

4 votes
there is no dirt in a hole. the answer is 0 cubic meters. however 18 cubic meters of dirt came out of it.
User Phdesign
by
7.3k points
2 votes

Answer:


18 m^3

Explanation:

Length = 6 m

Width = 3 m

Depth = 1 m

Volume =
Length * Breadth * Depth

Volume of dirt =
6 * 3 * 1

Volume of dirt =
18 m^3

Hence
18 m^3f dirt are in a hole 6 meters long, 3 meters wide, and 1 meter deep.

User Lgargantini
by
6.9k points