186k views
3 votes
A supermarket was surveyed to find prices charged in various sizes. Find the best buy​ (based on the price per​ unit) for the item.

SALAD DRESSING
Size
Price
16 oz
​$2.54
32 oz
​$2.98
48 oz
​$5.18

User Pedroapero
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

the answer is $5.18 its so easy

User James Broad
by
5.3k points
4 votes

I am Elite Answers:

2.54 / 16 = 0.15875 per ounce

2.98 / 32 = 0.093125 per ounce

5.18 / 48 = 0.10791666666666666666666667... per ounce

By looking at this data the correct answer is 32 ounces for 2.98!

User Zuba
by
5.6k points