menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.
asked
Jun 18, 2019
101k
views
4
votes
Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.
Mathematics
middle-school
Supermitch
asked
by
Supermitch
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
x=cost of bird food
dozen=12
12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag
6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
Krono
answered
Jun 24, 2019
by
Krono
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2018
100k
views
Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food
Tavian Barnes
asked
Nov 7, 2018
by
Tavian Barnes
7.7k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
100k
views
asked
Jun 2, 2024
110k
views
Although not considered the smartest student in her class, Klara was willing to work hard for her grades, and her *sedulous* commitment to her studies earned her top scores at graduation. Which of the
EngineerX
asked
Jun 2, 2024
by
EngineerX
7.8k
points
English
high-school
1
answer
2
votes
110k
views
asked
Dec 23, 2019
81.9k
views
Klara makes a salad from the salad bar at the supermarket. It cost $6.29. She pays with a $10 bill. How much change does she get back?
Tulsi
asked
Dec 23, 2019
by
Tulsi
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
81.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org