101k views
4 votes
Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.

User Supermitch
by
5.3k points

1 Answer

5 votes
x=cost of bird food
dozen=12

12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag

6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
User Krono
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.