314 g MgCl_2 = 3.30 mol of MgCl_2
Molar mass = (24.305 + 2 ×35.45) g/mol= 95.205 g/mol
Moles of MgCl_2 = 314 g MgCl_2 × (1 mol MgCl_2/95.205 g MgCl_2)
= 3.30 mol MgCl_2
7.8m questions
10.5m answers