106k views
0 votes
HELP!!!!!! How many moles of MgCl2 are there in 314 g of the compound?

1 Answer

2 votes

314 g MgCl_2 = 3.30 mol of MgCl_2

Molar mass = (24.305 + 2 ×35.45) g/mol= 95.205 g/mol

Moles of MgCl_2 = 314 g MgCl_2 × (1 mol MgCl_2/95.205 g MgCl_2)

= 3.30 mol MgCl_2

User FloE
by
7.0k points