138k views
20 votes
On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.

The next day you pay $7.50 for 3 boxes. Are the ratios
equivalant.

2 Answers

2 votes

Answer:

10 5

Explanation:

User Gadam
by
8.5k points
10 votes

Answer: Yes

Explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3 = 2.5

2.5 is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

User Diego Giorgini
by
8.2k points

Related questions

asked Jan 9, 2024 90.1k views
Muhammad Bilal asked Jan 9, 2024
by Muhammad Bilal
7.8k points
1 answer
0 votes
90.1k views
asked May 1, 2024 198k views
Lgautier asked May 1, 2024
by Lgautier
8.2k points
1 answer
3 votes
198k views
1 answer
0 votes
227k views