88.6k views
3 votes
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas. Show your work.

2 Answers

5 votes
Unit rate will almost always have a one in the denominator place unless looking for a certain amount of something per something
User Goodbyeera
by
5.2k points
0 votes

If $33.63 is worth 9.5 gallons of gas, then you just divide 33.63/9.5, which is $3.54 per one gallon of gas

User MCCCS
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.