Answer: The mass of water that is needed to dissolve the given amount of potassium nitrate is 1263.1g
Step-by-step explanation:
To calculate the mass of solvent for given molality of solution, we use the equation:

where,
Molality of the solution = 0.1982 m
= Given mass of solute
= 25.31 g
= Molar mass of solute
= 101.1 g/mol
= Mass of solvent (water) = ?
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of water that is needed to dissolve the given amount of potassium nitrate is 1263.1g