menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 26 pens cost $12.25. what is the cost per pen, rounded to the nearest cent
asked
Nov 25, 2019
65.3k
views
1
vote
A package of 26 pens cost $12.25. what is the cost per pen, rounded to the nearest cent
Mathematics
middle-school
Sachin Chavan
asked
by
Sachin Chavan
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Hey there!!
26 pens —— $12.25
1 pen - x
1 = 12.25 / 26
X = $0.47
Will Chu
answered
Nov 26, 2019
by
Will Chu
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Price/units= cost per pen
$12.25/26=.47
Answer .47 cents per pen
Bradley Moore
answered
Nov 29, 2019
by
Bradley Moore
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org