65.3k views
1 vote
A package of 26 pens cost $12.25. what is the cost per pen, rounded to the nearest cent

2 Answers

3 votes

Hey there!!

26 pens —— $12.25

1 pen - x

1 = 12.25 / 26

X = $0.47

User Will Chu
by
8.7k points
3 votes
Price/units= cost per pen
$12.25/26=.47
Answer .47 cents per pen
User Bradley Moore
by
7.5k points

No related questions found