178k views
4 votes
cranberry juice cost $6.30 per quart and apple juice cost $3.60 per quart Terence wants to know how many quarts q of cranberry juice he should mix with 4 quarts of apple juice to make cranberry apple juice he also wants to sell the juice at a cost for $4.50 per court which equation below represents the situation

2 Answers

3 votes

Note: "total" is from adding the first and last columns (middle column should be provided because it is a rate which cannot be added).

Amount x Cost = Amount x Cost

Cranberry: q $6.30 $6.30q

Apple: 4 $3.60 $3.60(4) = $14.40

Total: 4 + q $4.50 = $6.30q + $14.40

$4.50(4 + q) = $6.30q + $14.40

$18.00 + $4.50q = $6.30q + $14.40

$3.60 = $1.80q

2 = q

Since you didn't provide the equation options, hopefully you can use the solution to help you decide which option to choose.

User Ilia Barahovsky
by
5.7k points
5 votes

Answer:

6.30 q + 14.4 = 4.50 ( q + 4 )

Explanation:

Here, q quarts of cranberry juice is mixed with 4 quarts of apple juice,

So, the quantity of total juice = ( q + 4 ) quarts,

Also, the price of cranberry juice is $6.30 per quart and the price of apple juice is $ 3.60 per quart while the price of resultant mixture is $ 4.50 per quarts,

⇒ 6.30 × q + 3.60 × 4 = 4.50 × total quantity of resultant mixture

( ∵ Total cost = cost of per unit × number of units )

6.30 q + 14.4 = 4.50 ( q + 4 )

Which is the required equation.

User Peter Dietz
by
5.0k points