94.4k views
1 vote
Jim's teacher wants to buy note pads for the entire class. if not pads cost $1.75 each, write an equation that shows how many can be bought with $40.

2 Answers

4 votes
Hello,

To get the number of notepads that can be bought for up to 40 dollars, you need to divide 40 with the cost of single unit (1.75) dollars.


40 / 1.75 = 22.857

Hope this helps.
r3t40
User Carlos Castellanos
by
5.8k points
4 votes
40 / 1.75 = 22 with about 1.50 left :)
User Schlump
by
6.4k points