147k views
2 votes
Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas

2 Answers

2 votes

3.54 is the answer. First you need to convert 9 1/2 as decimal, so it would be 9.5 then divide the 2 numbers!

Hope this helped!

User Compeek
by
4.6k points
4 votes
$3.54 per gallon there ya go
User Flywire
by
5.7k points