14.8k views
2 votes
A person driving along the road moves at a rate of 56 miles per hour driven. How far does the person drive in 1.5 hours?

User Gyurix
by
6.8k points

2 Answers

6 votes

I love MPH problems.

56 miles per hour - so we need to figure the distance in one hour and another half hour.

56 + 56/2 will give us our total miles.

reduce the fraction - 56/2 = 28

add this to 56 ... 56 + 28

You get 84 miles is 1.5 hours.

User Pencroff
by
6.9k points
5 votes

Answer: 84 miles

Explanation:

Given : A person driving along the road moves at a rate of 56 miles per hour driven.

i.e Speed = 56 miles per hour

To find : Distance traveled by the person who drive in 1.5 hours.

Time = 1.5 hours

The formula we use here is :-


\text{Distance=Speed}*\text{Time }\\\\\Rightarrow\text{Distance}=56*1.5=84\text{ miles}

Hence, the person drives 84 miles in 1.5 hours.

User Al John
by
7.7k points