228k views
2 votes
What is the unit rate for $299 for 4 tires

User Vtni
by
7.8k points

2 Answers

7 votes
One tire equals $74.75
You get this by dividing the total price of $299 by four (the number of tires)
User Kalpa
by
8.3k points
3 votes

You are finding 1 unit (unit rate).

Divide 299 with 4

299/4 = 74.75

$74.75 is the cost for one unit

hope this helps

User Karpathy
by
7.9k points

Related questions

asked Nov 5, 2016 190k views
Bjarte asked Nov 5, 2016
by Bjarte
7.3k points
2 answers
0 votes
190k views
asked Nov 5, 2017 56.4k views
Grifball asked Nov 5, 2017
by Grifball
7.5k points
1 answer
3 votes
56.4k views