228k views
2 votes
What is the unit rate for $299 for 4 tires

User Vtni
by
5.0k points

2 Answers

7 votes
One tire equals $74.75
You get this by dividing the total price of $299 by four (the number of tires)
User Kalpa
by
5.8k points
3 votes

You are finding 1 unit (unit rate).

Divide 299 with 4

299/4 = 74.75

$74.75 is the cost for one unit

hope this helps

User Karpathy
by
5.0k points