144k views
0 votes
Which is the better deal and why? One dozen eggs for $2.30 or 30 eggs for $5.50

User Passatgt
by
6.4k points

2 Answers

1 vote

12 eggs cost $2.30 thus we divide by 12 to get the cost of one egg.

2.30/12 = 0.19166666666 per egg

Now the same for the 30 eggs.

5.50/30 = 0.18333333333 per egg

thus, 30 eggs for $5.50 are a better deal

User Ararar
by
5.8k points
2 votes
the better deal would be 30 eggs for 5.50 dollars because you get more eggs for only a little bit more of than a dozen eggs for 2.30 dollars
User Gabe Johnson
by
6.9k points