159k views
3 votes
mick paid $16.00 for 4 pounds of grass fed beef what is the unit rate per pound for grass fed beef [remember in a unit rate the number in the denominator is 1]

2 Answers

5 votes

In this question, it is given that

Mick paid $16.00 for 4 pounds of grass fed beef

And we have to find the unit rate per pound for grass fed beef.

To find the unit rate per pound for grass fed beef We have to divide the given payment by number of pounds .

And on doing so, we will get


= (16)/(4) = $ 4 \ per \ pounds

Therefore the unit rate is for grass fed beef is $4 per pound .

User Face
by
5.5k points
4 votes

For this case, the first thing we must do is define variables.

We have then:

x: total cost

y: number of pounds of beef

We have then that the unit rate is given by:


R = (16)/(4)


R = 4

Answer:

the unit rate is $ 4 per pound for grass fed beef

User BateTech
by
5.1k points