In this question, it is given that
Mick paid $16.00 for 4 pounds of grass fed beef
And we have to find the unit rate per pound for grass fed beef.
To find the unit rate per pound for grass fed beef We have to divide the given payment by number of pounds .
And on doing so, we will get
![= (16)/(4) = $ 4 \ per \ pounds](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/7tivub5p9dbzfob4rcvuz5lxdf9h2bp1le.png)
Therefore the unit rate is for grass fed beef is $4 per pound .