197k views
5 votes
How many hours would someone earns 7.50 per hour have to work to earn $116.25

1 Answer

2 votes

Let h = amount of hours


7.5h=116.25

Since they earn $7.50 per hour, we can multiply that by an unknown amount of hours to get $116.25. Let's solve:


7.5h=116.25

Divide both sides by 7.5 to isolate the h, amount of hours.


(7.5h)/(7.5)=(116.25)/(7.5)

Simplify.


h=15.5

In conclusion, someone would have to work 15.5 hours to earn $116.25 if they earn $7.50 per hour.

User Jason Wheeler
by
7.5k points