10 dollars divide by 4 bottles, and it would be 2.5 which is $2.50 each. So $2.50 product 3 bottles which is $7.50 for three bottles.
Hello.
The answer is: 7.5
To get the answer the answer you find the unit rate :2.5
to get the unit rate you divide 10 and 4
then to get 3 bottols you muiltply 3*2.5=7.5
Have a nice day
6.5m questions
8.6m answers