6.7k views
2 votes
If 4 bottles of water is 10 dollars how much does it cost to get 3 bottles of water

2 Answers

6 votes

10 dollars divide by 4 bottles, and it would be 2.5 which is $2.50 each. So $2.50 product 3 bottles which is $7.50 for three bottles.

User Adassko
by
8.7k points
1 vote

Hello.

The answer is: 7.5

To get the answer the answer you find the unit rate :2.5

to get the unit rate you divide 10 and 4

then to get 3 bottols you muiltply 3*2.5=7.5

Have a nice day

User Good Samaritan
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories