6.7k views
2 votes
If 4 bottles of water is 10 dollars how much does it cost to get 3 bottles of water

2 Answers

6 votes

10 dollars divide by 4 bottles, and it would be 2.5 which is $2.50 each. So $2.50 product 3 bottles which is $7.50 for three bottles.

User Adassko
by
6.7k points
1 vote

Hello.

The answer is: 7.5

To get the answer the answer you find the unit rate :2.5

to get the unit rate you divide 10 and 4

then to get 3 bottols you muiltply 3*2.5=7.5

Have a nice day

User Good Samaritan
by
5.9k points