51.2k views
4 votes
aliyah had $24 to spend on seven pencils. after buying them she had $10. how much did each pencil cost?

User Dayne
by
8.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

cost of each pencil would be $2 each.

Explanation:

You can tell now how much each pencil cost, since 7 goes into 14, 2 times. The answer is the cost for each pencil= $2.

User Janfitz
by
8.3k points
3 votes
12 (don't take my answer because it's been awhile since I've fine a question like that but I'm pretty sure it's 12)
User Munny
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.