77.1k views
1 vote
A photographer bought 36 rolls for $136.44 what was the price of one roll

2 Answers

5 votes
The ratio is $136.44/36 rolls
To find the price of one roll you divide the price by the amount bought to simplify it into just one roll
136.44/36 is $3.79 per roll.
User Oliva
by
7.4k points
5 votes
$3.79 per roll
you need to divide 136.44 by 36 and you'll get 3.79
User Amin Joharinia
by
7.4k points