234k views
1 vote
A cricket can jump 35 in in a single jump. How many meters would that be?

User Yorick
by
7.8k points

1 Answer

1 vote

2.54 in. = 1 cm

100 cm = 1 m

35 in. * (2.54 cm)/in. * m/(100 cm) = 0.889 m

User Sazz
by
7.0k points