Answer:
It will take 10 weeks to save the amount.
Explanation:
The price of Xbox one = $500
Sales tax = 10%
The total cost of Xbox one = 500 + (10% × 500 )
= 500 + (0.010 × 500)
= 500 + 50
= $550
Anakin currently has = $165
He earns per week = $40
Let the time (in weeks) will take for him to save the amount be t
165 + (40t) = 550
40t = 550 - 165
40t = 385
t =

t = 9.625 ≈ 10 weeks
It will take 10 weeks to save the amount.