145k views
13 votes
Jason buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat?

A. $100
B. $125
C. $140
D. $150

2 Answers

12 votes

Answer:

150 if tax is not present.

Explanation:

User Littin Rajan
by
5.0k points
4 votes

Answer:

Explanation:

if 2 baseball bats costs 300

one will cost

300/2=150

User Vallie
by
4.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.