8.8k views
5 votes
Which is a better buy? 3 for $1.00 or 10 for $3.00

Which is a better buy? 3 for $1.00 or 10 for $3.00-example-1

1 Answer

2 votes

10 for $3.00. Even though it costs a little more Maybe the extra will come in handy like lets say if lets say we are buying a 10 pack of pencils for $3.00 What if we give some away or we sell them. And It might be a better brand too, The $1.00 pack could be from the dollar tree and could break in like a day. But the $3.00 version could be much stronger and better. UwU Hope I helped

User Lucasviewup
by
5.1k points