menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?…
asked
May 26, 2019
13.5k
views
0
votes
you can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?
English
middle-school
Ajberry
asked
by
Ajberry
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The better place to buy would be Sams club since 10 cans at the village market costs $7.20 and it’s only $4.30 for 10 at Sams club.
Tmhalbert
answered
Jun 1, 2019
by
Tmhalbert
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 11, 2017
95.7k
views
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Which place is the better buy?
Adam Magaluk
asked
Jun 11, 2017
by
Adam Magaluk
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
95.7k
views
asked
May 2, 2017
192k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3 you can buy 10 of the same cans of beans at Sams Club for $6.10 which is the better place to buy
Klump
asked
May 2, 2017
by
Klump
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
192k
views
asked
Feb 21, 2016
75.5k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.40. you can buy 10 of the same cans of beans at sams club for $6.50 wich place is the better buy
JustGettinStarted
asked
Feb 21, 2016
by
JustGettinStarted
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
75.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
Passe para a voz passiva: - Kevin asked Dennis a question -Somebody Build the house last year -She gives him a box
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org