menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
you can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?
asked
May 26, 2019
13.5k
views
0
votes
you can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?
English
middle-school
Ajberry
asked
by
Ajberry
6.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
The better place to buy would be Sams club since 10 cans at the village market costs $7.20 and it’s only $4.30 for 10 at Sams club.
Tmhalbert
answered
Jun 1, 2019
by
Tmhalbert
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What values does atticus teach jem and scout?
Leviathon was apart of captian nemos crew true or false?
The walrus and the Carpenter The sun was shining on the sea Shining with all his might He did his very best to make The Billows smooth and bright And this was odd because it was the middle of the night
Which choice is an example of an incorrect or illogical comparison? A. This magazine has longer articles than that magazine does. B. Our school newspaper is produced more frequently than is the middle
Homesteading families who settled on the plains amused themselves at square dances. Which is the complete predicate of the sentence? families Homesteading families on the plains amused amused themselves
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org