13.5k views
0 votes
you can buy 5 cans for green beans at the village market for $3.60 and you can buy 10 of the same cans of beans at Sam's club's for $4.30 which place isthe better buy?

User Ajberry
by
6.6k points

1 Answer

4 votes
The better place to buy would be Sams club since 10 cans at the village market costs $7.20 and it’s only $4.30 for 10 at Sams club.
User Tmhalbert
by
6.1k points