19.9k views
17 votes
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

User Lukas Thum
by
7.3k points

1 Answer

5 votes
You divide $200 by 8 hour. So $200/8 hour = $50 per hour
User Hamoonist
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories