220k views
5 votes
aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.How much did each pencil cost?

1 Answer

1 vote

Let x be the price.

24 - 7x = 10

14 = 7x

x = 2

Answer: $2 per pencil


User IVela
by
4.8k points