menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.How much did each pencil cost?
asked
May 12, 2019
220k
views
5
votes
aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.How much did each pencil cost?
Mathematics
middle-school
John Waters
asked
by
John Waters
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Let x be the price.
24 - 7x = 10
14 = 7x
x = 2
Answer:
$2
per pencil
IVela
answered
May 18, 2019
by
IVela
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 23, 2018
171k
views
Aliyah had $24 to spend of seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Steve Melia
asked
Jul 23, 2018
by
Steve Melia
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
171k
views
asked
Feb 26, 2018
194k
views
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem?
Reghuram Vidyarthi
asked
Feb 26, 2018
by
Reghuram Vidyarthi
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
194k
views
asked
Mar 15, 2018
211k
views
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x 24 = 7x 10 7x = 24 10 10x 7 = 24
Gogachinchaladze
asked
Mar 15, 2018
by
Gogachinchaladze
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org