202k views
5 votes
A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better? how do you know?

A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better-example-1

2 Answers

4 votes
the 7.97 is better because if you divide the terms you get 28 more pens
User BNilsou
by
6.0k points
6 votes

The better one is a pack 30 pencils that costs $7.97. How do I know I divide 7.97/30 and got 0.26567. I did the same thing to the other one and got 0.3975. The one that is smaller is the best one.

User Jehanne
by
6.4k points