28.0k views
18 votes
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? *

$48/8 balls
$1/6 balls
$6/1 ball
2 balls/$12

User Deepanshu
by
9.1k points

2 Answers

7 votes

Answer:

-_____-....... *snort laugh*

THATS WHAT SHE SAID!!!! XD XD XD

Explanation:

If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-1
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-2
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-3
User Sandi
by
8.3k points
12 votes
the answer is $48/8 balls
User Jordanna Chord
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories