28.0k views
18 votes
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? *

$48/8 balls
$1/6 balls
$6/1 ball
2 balls/$12

User Deepanshu
by
5.4k points

2 Answers

7 votes

Answer:

-_____-....... *snort laugh*

THATS WHAT SHE SAID!!!! XD XD XD

Explanation:

If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-1
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-2
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate? * $48/8 balls $1/6 balls-example-3
User Sandi
by
5.0k points
12 votes
the answer is $48/8 balls
User Jordanna Chord
by
4.6k points