230k views
2 votes
Gas cylinders, each containing 30 kg of a mixture of 75 mol% acetylene (c2h2) and balance n2 are available. how many cylinders are needed to produce 1.5 m3 of the gas mixture at 200 atm (abs) and 150°c?

User Castarco
by
5.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:- 8 cylinders are needed to produce the required amount of the gas.

Solution: First we calculate the moles of the gas for it's volume
1.5m^3 at 200 atm and 150 degree C using ideal gas law equation:

PV = nRT


n=(PV)/(RT)

V =
1.5m^3 = 1500 L

P = 200 atm

T = 150 + 273 = 423 K

R =
0.0821(atm.L)/(mol.K)

Let's plug in the values in the equation:


n=(200*1500)/(0.0821*423)

n = 8638.5 mol

Acetylene and nitrogen are 75 mol% and 25 mol% respectively in the cylinder.

So, moles of acetylene =
(8638.5*75)/(100) = 6478.9 moles

moles of nitrogen = 8638.5 - 6478.9 = 2159.6 moles

mass of acetylene = 6478.9*26 = 168451.4 g

mass of nitrogen = 2159.6*28 = 60468.8 g

Total mass of mixture = 168451.4 g + 60468.8 g = 228920.2 g = 228.92 kg

number of cylinders =
(228.92)/(30) = 7.63 = 8

So, 8 cylinders are needed.

User Bernd
by
6.1k points