Force exerted by Justin=300 N
Here power= 600 W
distance traveled=10 m
time=5 s
power is given by P= Work done/ time
600=work/5
so work= 60x5=3000J
now work done= force* distance
3000=F *10
F= 3000/10
F=300 N
7.7m questions
10.3m answers