168k views
4 votes
Justin depends 600watts if power pushing a car 10m in 5sec how much force did he exert

1 Answer

0 votes

Force exerted by Justin=300 N

Here power= 600 W

distance traveled=10 m

time=5 s

power is given by P= Work done/ time

600=work/5

so work= 60x5=3000J

now work done= force* distance

3000=F *10

F= 3000/10

F=300 N

User Angrifel
by
6.9k points