35.0k views
0 votes
Write a function rule for the total cost. One Burger Place sells burgers for $4.00 per patty and $0.75 per topping. Write a linear equation to show the total cost of a Burger.

Then calculate the total price for one burger with 1, 4, 6, and 10 toppings

please help :c seriously I need help.

User Bluescarni
by
5.0k points

1 Answer

4 votes
Function rules help us track our output, when using inputs. y = mx + b

y = the total cost of the burger
b = the cost per patty
m = the cost per topping

So, y = .75(x) + 4 (this is your linear equation)

Now let’s use it: what is the cost of one topping? 4.75 = .75(1) + 4; so 4.75 is your answer.

Input 4 as x for the next one: 7 = .75(4) + 4

And so on...
User Udhay Titus
by
5.3k points