88.0k views
3 votes
20 kg who is running at a speed of 4.0 m/s jumps onto a stationary sled of mass 5.0 kg on a frozen lake. the speed at which the child and sled begin to slide across the ice is most nearly

User Rello
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Here we can use momentum conservation as there is no external force on sled and child while he jump on sled

by momentum conservation equation


m_1v_(1i) + m_2v_(2i) = m_1v_(1f) + m_2v{2f}


20*4 + 5*0 = 20*v + 5 *v

since sled and child both moves with same speed so here they both will have same final speed "v"

by solving above equation we will have

25 v = 80

v = 3.2 m/s

So they will move together with speed 3.2 m/s

User Warlax
by
6.0k points