96.4k views
1 vote
I'm having trouble with unit rates. Please help.

Which of the following is a unit rate?


A. $1.25/4 oz
B. 120 miles/2 hours
C. 4 feet/ 1 second
D. 340 miles/6 gallons

2 Answers

5 votes

Unit rate is when the rates are expressed as a quantity of 1

So answer is:


C. 4 feet/ 1 second

User Centree
by
5.3k points
4 votes

The answer to your question is "C. 4 feet/ 1 second."


When the rate has a quantity of 1, it is a unit rate. So if the rate is 4 feet to 1 second (or four feet per second), it would be considered a unit rate.

User Ben Millwood
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.